Какво представлява замърсяването на въздуха?
Замърсяването на въздуха представлява наситеност на микроскопични вещества във въздуха, или изкуствени, или естествени, които могат да навредят на човешкото здраве и околната среда. Фините частици от изгаряне на въглища, изкопаеми горива, дърва и други материали могат да попаднат дълбоко в белите ни дробове и да се разпространят чрез кръвоносните съдове в цялото тяло.
Доклад от Световната здравна организация посочва, че замърсяването на въздуха навън представлява основен риск за човешкото здраве. Те съобщават, че замърсителите на въздуха могат да влошат астмата, да увеличат кашлицата и да намалят белодробната функция. Също така може да се увеличи риска от бронхит, главоболие, нередовен сърдечен ритъм, риска от сърдечен удар и преждевременна смърт при хора със сърдечни, или белодробни заболявания.
Най-голям принос за замърсяването на въздуха в градовете имат изгорелите газове от автомобили, автобуси и самолети. Озонът на нивото на земята, който е резултат от взаимодействието на двигателите и горивните газове със слънчевите лъчи, също е фактор.
Образува се киселинен дъжд, когато влагата във въздуха взаимодейства с азотен оксид и серен диоксид, които се отделят от моторни превозни средства, фабрики и електроцентрали, които изгарят въглища, или петрол.
Въпреки това, селските райони не са имунизирани от замърсяването на въздуха. Прахът от тракторите, които орат полета, камиони и автомобили, движещи се по черен или чакълест път, скални кариери и дим от пожари и дърва, могат да замърсят чистия въздух.
Кой е засегнат от замърсяването на въздуха?
Въпреки че всички са засегнати от замърсяването на въздуха, тези, които са особено застрашени са:
- хора с астма
- хора със сърдечни заболявания
- хора с респираторни заболявания
- деца
- активни възрастни, които тренират на открито
- възрастни хора
- хора с диабет
- бременни жени